Ulaştırma Bakanı; İstanbul için bir planımız var

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ve haber müdürleriyle TCDD Genel Müdürlüğü’nde bir araya gelerek gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

İSTANBUL’DA DEVAM EDEN ÇALIŞMALARI ANLATTI

İstanbul’da olası bir deprem için Bakanlığın yürüttüğü çalışmaları anlatan Uraloğlu, “İstanbul’da 15 Temmuz Köprüsü’nün askı halatlarını yeniledik. FSM’de devam ediyoruz. Askı hatlarını yeniliyoruz ve bunların rutin kontrollerini yapıyoruz. Özellikle otoyollar üzerindeki viyadüklerin deprem güçlendirmelerini yapıyoruz. Köprüden geçerken dikkat edin, hemen o kirişlerin altına böyle ilave çelik plakalar koyulmuştur, eğer orada kiriş düşerse tamamen devre dışı kalmasın, onun üzerine düşsün diye. Dolayısıyla bu tespitleri yaptık ve devam ediyoruz, şu anda da bu anlamda İstanbul’da devam eden bir çalışma var.” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL’UN AORT DAMARI

Uraloğlu, İstanbul’da tahliye planları üzerine de değerlendirmelerde bulunarak, “Kuzey Marmara Otoyolu İstanbul’un aort damarı gibi. Biz Kınalı-Malkara dediğimiz Çanakkale istikametinden tahliye ve acil yardımı sağlamış olacağız. Aynı şekilde Osman Gazi Köprüsü’nden ve Kuzey Marmara Otoyolu’ndan da sağlayacağız. İstanbul’da bir tahliye planımız var.” dedi.

HATAY HAVALİMANI’NI YENİDEN YAPACAĞIZ

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde Bakanlığın bütün birimlerinin bölgede çalıştığına işaret eden Uraloğlu, bakanlık olarak tüm yapıları Deprem Yönetmeliği’ne göre yaptıklarını anlattı.

Bakan Uraloğlu, depremde zarar gören yolları çok hızlı bir şekilde onardıklarının altını çizerek, Hatay Havalimanı’na şu an boş uçakların indiğini, dolu uçakların kalkabildiğini vurguladı.

Uraloğlu, şöyle devam etti:

“Projemizi yaptık. Şimdi hızlıca ihalesini yapıp havaalanını yeniden yapacağız. Aynı yere yapacağız maalesef. Çünkü başka bir yer yok orada. Havaalanı yapılabilecek yakın civarda İskenderun dahil başka bir yer yok. Ama ya ben bunu tecrübe ettik niye bir daha deniyoruz derseniz şöyle bir örnek vereyim. Artık yaklaşım olarak Rize’deki ve Ordu Giresun’daki havaalanı yaklaşımıyla denizin içerisine nasıl yapmışsak burada da Amik Gölü’nün içerisine aynı mantıkla yapacağız.”

BAKU-TİFLİS-KARS HATTI YENİLENİYOR

Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanı ile telefonda görüştüklerinin de altını çizen Uraloğlu, ulaştırma alanında işbirlikleri yapmak için görüşmelerini sürdüreceklerini belirtti. Uraloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekimde Çin ziyareti olabileceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Çinlilerin Konya, Aksaray, Yenice, Akdeniz hattında işlerin ortak yapılması konusunda ilgileri var. Yapılmış olan ihaleler var. Dolayısıyla bunların bu süreçte hayata geçeceğini düşünüyorum. Bununla ilgili gerekli görüşmeleri yaptık. Bundan sonra daha fazla işbirliği içerisinde yürüyeceğiz Kuşak Yolu’yla ilgili birçok alternatif var. Her ülke burada rol almaya çalışıyor. Her ülke gerek kendi ülkesinden geçsin, gerekse de geçecek güzergahta kendilerinin dahli olsun istiyor. Şu andaki Bakü-Tiflis-Kars hattımız var ve bu komple yenileniyor. Şu an kapalı olmasının sebebi tamamen yenileniyor olması.”

Azerbaycan’dan gelerek Ermenistan’ın İran sınırına yakın Zengezur Koridoru’ndan geçen ve Kars’a ulaşan bir alternatif koridor da inşa ettiklerini bildiren Uraloğlu, “Şu anda Azerbaycan tarafı Zengezur’a kadar gelmek üzere. Dilucu, Iğdır ve Kars’ı da biz yapacağız ve bu sene onu bitirmiş olacağız. Bu ciddi bir alternatif olacak. Kalkınma yolu dediğimiz Irak’ın Fav Limanı’ndan Habur’a çıkacak olan 1200 kilometrelik bir hat da üçüncü alternatif olacak.” dedi.

DEVASA PROJELERİ HAYATA GEÇİRDİK

Uraloğlu, Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Yavuz Sultan Selim, Osmangazi ve 1915 Çanakkale köprüleri, Filyos Limanı, İzmir-İstanbul, Ankara-Niğde, Kuzey Marmara otoyolları gibi devasa ve önemli projeleri hayata geçirdiklerini kaydetti.

Son 21 yılda ülkenin, ulaşım ve iletişim altyapısına harcanan yaklaşık 194 milyar dolarla çok önemli mesafeler katettiğini belirten Uraloğlu, Cumhuriyetin 100. yılında yapılan bu yatırımlarla ülkeyi uluslararası alanda vazgeçilmez bir düzeye taşıdıklarını söyledi. Konuşmasında demir yollarına ağırlık vereceklerini söyleyen Bakan Uraloğlu, bu konuda yapılan çalışmaları detaylı bir şekilde anlattı.

Hava yollarında 2053’e kadar yaklaşık 19,5 milyar dolarlık yatırım yapmayı planladıklarını belirten Uraloğlu, 2028’e kadar da 57 olan havalimanı sayısını 61’e yükseltmeye hedeflediklerini söyledi.

2024’TE 6A UYDUMUZU UZAYA FIRLATACAĞIZ

Bakan Uraloğlu, 12 tane uydunun uzaya gönderildiğini, 2024’de de 6A uydusunun uzaya gönderilmesinin planlandığını belirtti.

patronlardunyası.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir