Türkiye’nin AIDS Karnesi: Acil Önlem Çağrısı

Türkiye’de, AIDS vakalarındaki artış dikkat çekici noktaya geldi. Türk Dermatoloji Derneği Veneroloji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Osman Köse acil önlem çağrısı yaparken, önlem alınmaması durumunda vaka sayılarının toplum sağlığını derinden etkileyecek duruma geleceğini söyledi.

1 Aralık Dünya AIDS Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Osman Köse, korkutucu AIDS hastalığı ile ilgili bilgi verdi.

AIDS’in en sık korunmasız ve riskli cinsel temasla bulaştığını ifade eden Köse; “Buradaki en önemli risk faktörü çok eşliliktir. İlişki sırasında kondom kullanımı en önemli korunma yöntemidir. Hastalık bunun dışında virüs bulaşan enjektörlerle, kan nakli sırasında, anneden bebeğe doğum sırasında da bulaşır.” dedi.

Doktor Köse, AIDS hastalığının, hastalığı taşıyan kişiye dokunmak, sarılmak, onunla tokalaşmakla bulaşmayacağını da ifade etti.

Vaka sayılarındaki artışa da dikkat çeken Osman Köse; “AIDS son 6 yılda 4 kat arttı. En çok 25-35 yaş aralığında görülen AIDS için hemen önlem alınmaz ise 2030 yılına kadar yüzde 113 artacak ve toplam olgu sayısı 75 bin civarına ulaşacak ve bu durum ise halk sağlığını tehdit eden çok büyük bir problem olacaktır.” ifadelerini kullandı.

“2021 yılı sonu itibariyle Sağlık Bakanlığı resmi kayıtlarına göre ülkemizde toplam 32 bin 376 kişinin HIV virüsü ile yaşadığı saptanmış durumda. Ancak 2022 yılı istatistikleri yayınlanmadığı için son rakamlar bilinmiyor.”

Prof. Dr. Osman Köse son olarak, şüpheli bir durumla karşılaşan herkesin hiç beklemeden dermatoloğa başvurmalarını ve acil olarak test yaptırmaları gerektiğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir