Zelenskiy: El konulan Rus varlıkları Ukrayna için kullanılsın

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İsviçre’nin Davos kasabasındaki Dünya Ekonomi Forumu (WEF) marjında, Şubat 2022’den bu yana Rusya ile devam eden savaş hakkında basına açıklamalarda bulundu.

BBC’den Faisal Islam’ın haberine göre, Zelenskiy, dünya çapında el konulan milyarlarca dolar değerindeki Rus varlıklarının ülkesinin yeniden inşası için kullanılması çağrısı yaptı. Fakat Batı ülkelerinin Merkez Bankası yöneticilerinin bu konuda çekincelerinin olduğu ifade edildi.

‘BÖYLECE SAVAŞIN FATURASINI VERGİ MÜKELLEFLERİ ÜSTLENMEZ’

G7 ülkeleri, 2020’de el konulan varlıkların yalnızca faizinin veya değer artışının Ukrayna’ya ayrılmasını değerlendiriyor. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, böyle bir durumda kendilerinin de ‘missilleme’ olarak el konulacak varlıkların listesini çıkardıklarına işaret etmişti.

İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda BBC’ye konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise “Dünyanın elinde 300 milyar dolar varsa bunu neden kullanmayalım” diyerek bu varlıkların tamamını talep etti. Zelenskiy, bu durumda Batı’daki vergi mükelleflerinin savaşın faturasını üstlenmesine gerek kalmayacağını söyledi.

‘KÜRESEL FİNANSAL İSTİKRARI ZEDELEYEBİLİR’

BBC’nin edindiği bilgiye göre Avrupa’daki Merkez Bankası yöneticileri, bunun yapılması durumunda bankalarının güvenilirliğinin zedelenmesinden endişe ediyor.

ABD ve İngiltere hükümetlerinin bu konuda istekli olmasına rağmen Avrupa’daki Merkez Bankası yöneticileri, böyle bir adımın küresel finansal istikrarı zedeleyebilecek yasal bir emsal oluşturmasından çekiniyor.

Özellikle Belçika’nın elinde büyük miktarda varlık olduğu biliniyor. Brüksel yönetimi daha önce bunun 2 milyar dolarını Ukrayna’ya aktarmak için başvuru yapmıştı.

Sadece faizlerin ve değer artışının Ukrayna’ya ayrılmasını savunanlar ise 360 milyar dolarlık toplam dondurulmuş Rus varlığının, yükselen faizler nedeniyle onlarca milyar dolarlık faiz kazancı olduğunu belirtiyor.

‘MERKEZ BANKACILARININ ENDİŞELİ OLMA HAKKI VAR’

BBC’ye konuşan İngiltere merkezli Standard Chartered bankasının yöneticisi Bill Winters, merkez bankalarının ve para birimlerinin ‘silah haline getirilmesi’ endişesi yüzünden küresel finans topluluğunun dondurulmuş Rus varlıklarının kârını Ukrayna’ya aktarma konusunda fikir ayrılığı yaşadığını söyledi. Winters, şöyle konuştu:

“Bunun insani açıdan doğru olduğu konusunda çoğumuz hemfikir olabiliriz. Fakat merkez bankacılarının da endişeli olmaya hakkı var.

“Uzun vadede ABD Doları o kadar merkezi bir rol oynuyor ki onu nasıl bir silah olarak kullanacağımız konusunda çok dikkatli olmamız lazım. Üstelik yaptırımlar nedeniyle halihazırda epey silah haline getirilmiş durumda.”

ZELENSKİY, FİNANS ŞİRKETİ YÖNETİCİLERİYLE DE GÖRÜŞTÜ

Zelenskiy, Davos’ta JP Morgan ve Blackstone gibi Wall Street finans şirketlerinin yöneticileriyle de görüştü. Ukrayna lideri, Dünya Ekonomik Forumu’ndaki konuşmasında ise Batı ülkelerinde bazı kişilerin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yalnızca toprak işgal etmeyi hedeflediği yanılsamasında olduğunu fakat ülkesinin aslında Avrupa’yı savunduğunu ve bu yüzden daha fazla yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir