Reddit Topluluk Puanlarını Kaldırıyor: Bu 3 Altcoin Çöktü!

Reddit’in popüler Blockchain tabanlı ödül girişimi Topluluk Puanları sona eriyor. Projenin tüketici ve ürün iletişimi direktörü Tim Rathschmidt, programın zorlukların altını çizdi. Bu haberin üzerine Reddit tabanlı altcoin projelerinin fiyatları sert düştü.

Reddit topluluk puanlarını kaldırıyor

Topluluk Puanları 2020 yılında başlatıldı ve seçilen alt dizinlerde proaktif katılımı ödüllendirdi. Esasen Ethereum token’ları olan bu puanlar Reddit’in Kasasında duruyordu. Ayrıca, bir kripto cüzdanı görevi görüyordu. Bir kez tahsis edildikten sonra, ne Reddit ne de moderatörleri onları geri alamayacağı için geri döndürülemezlerdi. Kullanıcılar bu tokenleri, animasyonlu emojiler ve ayırt edici rozetler veren üyelikler gibi özel özellikler için harcayabiliyordu. Harcanmalarının ardından tokenler geri dönülmez bir şekilde “yakılıyordu”.

Bir “itibar” amblemi olarak hizmet veren Topluluk Puanları, aktif altdizinlerdeki kullanıcı adlarının yanında görünerek platforma en önemli katkıda bulunanları kutluyordu. Blockchain’deki varlıkları, Redditçilerin “itibarlarını” evrensel olarak online sergilemeleri anlamına geliyordu. Ancak, ölçek önemli engeller ortaya çıkardı. Başlangıçta Ethereum’a bağlı olan yüksek işlem ücretleri ve kısıtlı bant genişliği Topluluk Puanları’nın büyümesini sınırladı. Reddit’in 2022’de Arbitrum Nova’ya geçiş yapan çözümü, Ethereum’un temel faydalarını sürdürürken ölçeklendirme yeteneklerinden yararlanmayı amaçlıyordu. Ancak, bunun da sosyal platform için etkisiz olduğu ortaya çıktı. Tim Rathschmidt, konuya ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı:

Topluluk Puanları için gelecekte bazı fırsatlar görmemize rağmen, ihtiyaç duyulan kaynak maalesef haklı gösterilemeyecek kadar yüksekti. Düzenleyici ortam o zamandan beri bu çabaya katkıda bulundu. Topluluk Puanlarını destekleyen moderatörler ve topluluklar inanılmaz ortaklar olsalar da, ürün geliştikçe artık ölçeklendirmeye uygun değil.

Projenin son verdiği ilk ödül programı değil!

Reddit, görev süresi boyunca çok sayıda teşvik denedi. Bunlar arasında Reddit altınını ve karmasını gerçek para birimine dönüştüren bir sistem olan Katkıda Bulunma Programı dikkat çekiyor. Bu program, bir ay içinde 10 altın kazanan kullanıcıların ya da 5.000’den fazla karmaya sahip kullanıcıların aylık para çekme işlemlerini başlatmalarını sağlıyor. İlginçtir ki, Reddit’in bu yıl sonlandırdığı tek ödül programı bu değil. Kullanıcıların başkalarını onurlandırmak için altın satın almalarını sağlayan önceki sistem, topluluktan gelen önemli tepkilerin ardından sona erdi. Onun ardından Katkıda Bulunan Programı ortaya çıktı.

Rathschmidt ayrıca amacın Topluluk Puanlarını Katılımcı Programı ile desteklemek olmadığını da açıkladı. Odak noktası ölçekli, faydalı programlar. Rathschmidt sözlerini şöyle sonlandırdı: “Topluluk Puanlarının pek çok faydası platforma entegre oldu.”

Haberle birlikte Reddit tabanlı 3 altcoin fiyatı çöktü!

Haberin ardından Reddit’in tokenları MOON ve BRICK fiyatlarında keskin bir düşüş yaşadı. r/Cryptocurrency ile ilişkili olan MOON bugün %84 düşerek 0,035 dolara geriledi. Bu arada, r/FortniteBR’den BRICK, son gün içinde %59’luk bir düşüş yaşadı. Altcoin böylece 0,041 dolara geriledi.

MOON ve BRICK Fiyat Performansı. Kaynak: TradingView

Bunun yanında bir diğer Reddit tabanlo token olan DONUT fiyatı da sert düştü. Token, gün içinde %65’ten fazla düşüşe tanık oldu.

DONUT günlük fiyat grafiği. Kaynak: CoinMarketCap

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir