Mansur Yavaş’tan HÜDA-PAR çıkışı: Mevsimlik milliyetçi değiliz

31 Mart 2024 yerel seçimleri için geri sayım başladı. CHP’nin Ankara için yeniden aday gösterdiği Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, seçim startını Keçiören’de verdi.

Yerel seçimler için ilk Seçim Koordinasyon Merkezi’ni (SKM) Keçiören’de açan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, açıklamalarda bulundu. Yavaş, “Açılım nedeniyle TC’lerden utanıyorlardı, kaldırmışlardı ya biz tabelalarını yerine çaktık. Biz mevsimlik milliyetçi değiliz, PKK’ya ne kadar karşıysak, HÜDA-PAR’a da o kadar karşıyız. Öyle birini görmezden gelip birini konu etmek yok” dedi.

“TEKRAR SEÇİMİ KAZANACAĞIZ”

SKM açılışında konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Keçiören’de gerçekleştirdikleri çalışmaları anlattı. Hacıkadın Kent Ormanı, Ovacık Parkı, Hasköy Köprülü Kavşağı çalışmalarından bahseden Yavaş, “Fatih köprüsü dörder şerit olarak planlandı tam iki yıl önce. Ve Ankara Üniversitesi ile protokolü bekliyor. Uzun süredir bekliyor. Bunu Keçiören’in bazı belediye meclis üyeleri hala Keçiören’i yapmadınız deyince orada kendisine şu söz söylendi. Eğer gerçekten Keçiören’i seviyorsanız oradaki trafik sorununu çözeceksiniz. Bir zahmet gidip Ankara üniversitesi ile görüşün protokole imza atın hemen yapalım dendi ama tık yok. Neden tık yok. Mansur Yavaş yapmadı densin diye. Biz engel tanımıyoruz. Seçime kadar bekleyeceğiz ihalesi hazır protokolü imzalatırlarsa Fatih Köprüsünün dörder şerit yapmaya hazırız. Eğer izin vermezlerse, protokol imzalanmazsa müjdesini veriyorum yerin altından geçip tünel yolu yapıp gene de Keçiören’i rahatlatacağım. Onun da çalışmaları tamam inşallah seçimden sonra. Tahmin ediyorum şöyle düşündüler bu köprüyü yaptırmayalım da Mansur Yavaş seçim kaybetsin. Ama inşallah büyük bir çoğunlukla tekrar seçimi kazanacağız. Artık o ümitleri kalmayınca sanıyorum protokolü imzalar” dedi.

“PKK’YA NE KADAR KARŞIYSAK, HÜDA-PAR’A DA O KADAR KARŞIYIZ”

Konuşmasında 2019’daki seçimlerde kendisine yöneltilen iftiralardan bahseden Yavaş, şunları söyledi:

“Göreve gelmeden önce ‘personeli işten çıkaracaklar’ diyorlardı, gelir gelmez hem de kendi partilisinden devraldığı belediyeden işçi çıkardığını biliyorsunuz değil mi? Biz ise hiç kimsenin ekmeğiyle oynamadık. Kendimize yakıştıramayız böyle bir şeyi. Maaşları ödeyemez diyorlardı. Evet, sayaçları kim okuyacaktı? Hiç utanmadılar bunu söylerken. Her yerde söylüyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk’ta dediği gibi ‘biz milliyetperveriz, doğrudan doğruya Türk milliyetçisiyiz’ Bunu herkes bilsin. Su sayaçlarını Ankara’mızın vatansever gençleri okuyor. Faturaları Ankara’mızın vatansever gençleri evlere dağıtıyor. Açılım nedeniyle TC’lerden utanıyorlardı, kaldırmışlardı ya biz tabelalarını yerine çaktık. Biz mevsimlik milliyetçi değiliz, PKK’ya ne kadar karşıysak, HÜDA-PAR’a da o kadar karşıyız. Öyle birini görmezden gelip birini konu etmek yok.”

“BU İNSANLAR NE YER NE İÇER DİYE DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?”

Kartlara para yüklüyoruz, ihtiyaç sahibi hiç kimsenin başını öne eğdirmeden yardım yapıyoruz. Ankara bütçesinin 5-6 yıl önceki bütçesi 2 miyar 200 milyon dolardı şimdi 1 milyar 200 milyon dolar neredeyse yarı yarıya… Bu kadar gelir elde ettiniz, otobüs bilet fiyatını 1 dolardan sattınız bu kadar elde ettiğiniz parayı nereye harcadınız? Şimdiye kadar aklınıza gelmedi mi? Sadece paket dağıtmak yerine bu kadar ekonomik zorluklarla bu insanlar evlerinde nasıl ısınacak hiç aklınıza gelmedi değil mi? İlk yaptığımız işlerden 3 yıldır 200 bin sosyal destek alan ailenin doğalgaz ücretini karşılıyoruz. Üç ay periyotlarla… Onlar da çoluğuyla çocuğuyla evlerinde rahatça ısınıyor. Bu kadar bütçeniz vardı bu insanlar ne yer ne içer hiç düşündünüz mü? Onların evlerinin hepsine birer kilo et giriyor her ay.

Bize bu hizmetleri yapma imkânını sizler verdiniz. Ankara Büyükşehir Belediye başkanı olarak seçtiniz, biz bu hizmetleri yapıyoruz. Hepinizden Allah razı olsun. İnşallah çok daha iyi hizmetleri de devam ettireceğiz.

“DARA DÜŞENİN YANINDAYIZ”

O ailelerin ufacık çocukları okullara nasıl gidiyor hiç kimse bilmez. İlk derece okula giden 16 bin ailenin servis ücretlerini ödüyoruz. 70 bin, ortaokul ve liseye giden sosyal destek alan ailenin çocukları ücretsiz bir şekilde otobüslerle okullarına gidiyor. Derdimiz onlar mutlaka okusun, diğer arkadaşları ve yaşıtları gibi eşit imkânlardan yararlansın. Kırtasiye desteği veriyoruz sadece kırtasiyecilerden alışveriş yapabiliyor. Aynı zamanda kırtasiyeci esnafını da ayakta tutuyoruz. Kantin desteği de veriyoruz, günlük 20 liralık fiş vermek suretiyle. Teneffüslerde arkadaşları kantinden alışveriş yaparken mahzun mahzun bakan çocukların da mahzunluğunu ortadan kaldırdık. Dara düşen kim varsa mağdur olan kim varsa yanındayız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir