Macron’un Karabağ çıkışına Rusya’dan sert karşılık: Üçüncü tarafların Kafkasya’daki varlıklarını sağlamaya yönelik boş girişimleri

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Karabağ’daki gelişmelere yönelik Fransa’ya isim vermeden tepki gösterdi. Peskov yaptığı basın toplantısında bazı üçüncü taraf ülkelerin Karabağ’daki arabuluculuk girişimlerine tepki göstererek, “Arabuluculuk kapasitesi olmayan üçüncü tarafların, Kafkasya’daki varlıklarını sağlamaya yönelik boş girişimlerinden kaçınmak çok önemlidir.” dedi.

Peskov, başkent Moskova’da, Karabağ’daki son gelişmelere ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

ERDOĞAN’IN NAHÇIVAN ZİYARETİNİ DEĞERLENDİRDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Nahçıvan’da gerçekleştirdikleri görüşmeyi değerlendiren Peskov, “Her zaman, Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın Türkiye Cumhurbaşkanı da dahil olmak üzere yaptığı tüm görüşmelerin, bölge güvenliğine ve Karabağ’da hayatın normalleşmesine katkı sağlamasını temenni ediyoruz.” diye konuştu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov

“RUSYA, ANKARA VE BAKÜ’YLE YAKIN İLİŞKİLERE SAHİP”

Peskov, Türkiye ile Azerbaycan’ın yakın ilişkilere sahip egemen iki devlet olduğunu belirterek, “Rusya da Ankara ve Bakü’yle yakın ilişkilere sahip bir ülkedir.” ifadesini kullandı.

“BOŞ GİRİŞİMLERDEN KAÇINMAK ÖNEMLİ”

Karabağ’a yönelik bazı üçüncü taraf ülkelerin arabuluculuk girişimlerini eleştiren Peskov, “Önemli olan durumu çözüme kavuşturmak. Arabuluculuk kapasitesi olmayan üçüncü tarafların, Kafkasya’daki varlıklarını sağlamaya yönelik boş girişimlerinden kaçınmak çok önemlidir.” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov

MACRON NE DEMİŞTİ?

Fransız TF1 ve France 2 televizyonlarında konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron “Fransa Ermenistan’ın toprak bütünlüğü konusunda son derece endişeli, çünkü şu anda tehlikede olan bu.” demiş ve “Bugün Azerbaycan’la suç ortaklığı yapan bir Rusya, Bakü’nün manevralarını her zaman destekleyen bir Türkiye ve Ermenistan’ın sınırını tehdit eden bir Azerbaycan hükümeti var.” ifadelerini kullanmıştı.

ALİYEV VE PAŞİNYAN İSPANYA’DA GÖRÜŞECEK

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 5 Ekim’de İspanya’nın Granada kentinde bir araya gelecek. Avrupa Siyasi Topluluğu Zirvesi kapsamındaki görüşmeye Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel de katılacak.

Kaynak: AA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir