Kobanê Davası’nda mütalaa açıklandı: Ağırlaştırılmış müebbet talebi

HDP’nin eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 17’si tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobanê Davası’nda savcılık, esas hakkındaki 5 bin sayfalık mütalaayı okudu.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET TALEBİ

Sanıklar Ahmet Türk, Bircan Yorulmaz, Ali Ürküt, Alp Altınörs, Altan Tan, Ayhan Bilgen, Ayla Akat Ata, Aysel Tuğluk, Ayşe Yağcı, Bircan Yorulmaz, Bülent Parmaksız, Cihan Erdal, Nazmi Gür, Dilek Yağlı, Emine Ayna, Figen Yüksekdağ Şenoğlu, Sırrı Süreyya Önder, Gülser Yıldırım, Gültan Kışanak, Günay Kubilay, İsmail Şengül, Zeki Çelik, Pervin Oduncu, Sebahat Tuncel, Zeynep Karaman’ın tutukluluk hallerinin devamına, tutuklu olmayanların tutuklanmasının istenmesine karar verildi.

Mütalaada 36 sanık hakkında devlet birliği ve bütünlüğünü bozma suçlaması ile Türk Ceza Kanunu (TCK) 3021’den ağırlaştırılmış müebbet cezası talep edildi. Ara suçlardan ise yine TCK ve Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında ceza verilmesi talep edildi.

SAVCININ MÜTALAASINA İTİRAZ

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti tarafından görülen davanın duruşmasına, siyasi parti ve sevil toplum örgütleri temsilcileri katıldı. Sincan Kadın Kapalı Cezaevinde bulunun siyasetçilerin bir kısmı duruşmaya gelirken, farklı cezaevinde bulunan siyasetçiler, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Duruşma, mahkemenin ikinci periyotta verilen ara kararını okunması ile başladı. İddia makamı esas hakkındaki mütalaasını okumaya başlarken, tutuklu siyasetçiler ise savunma yapmak istediklerini dile getirdi, buna rağmen mütalaanın okunmasına devam edildi.

AVUKATLAR VE SİYASETÇİLER SALONDAN AYRILDI

Bu esnada tutuklu siyasetçiler ayağa kalkıp alkışlayarak durumu protesto etti. Protestolar sürerken, iddia makamı mütalaasını okudu.

Mahkeme Başkanı’nın “Dinlemek istemeyen gidebilir” demesi üzerine salonda bulunan siyasetçiler, alkış, zılgıt ve “Jin, jiyan, azadi”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla salonu terk etti.

SEGBİS’ten katılım sağlayan tutuklu siyasetçiler de bulundukları odayı “Jin, jiyan, azadi” sloganıyla terk etti.

Salonda bulunan katılımcılar ve avukatlar da durumu ayakta alkışlayarak protesto etti.

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Eş Sözcüsü Avukat Nuray Özdoğan, “Buyurun, seçim beyannamenizi verin” derken, avukat ve katılımcılar salonu terk etti.

Mahkeme salonunun alt katında tutuklu siyasetçilerin slogan ve zılgıt sesleri duyulmaya devam etti.Savcı, 13 bölümden oluşan mütalaasını boş salona okumaya devam etti.

ANADİLDE EĞİTİM ÇALIŞMASI SUÇ SAYILDI

Savcı, siyasetçiler hakkında “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” suçundan cezası talep ederken, mütalaada Newroz kutlamalarına, Abdullah Öcalan’ın doğum günü etkinliklerine ve Türkiye’ye getirilişinin yıl dönümünde yapılan eylemlere katılmak suç sayıldı.

Anadilde eğitim ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) çalışmalarına katılmanın da suç olarak lanse edildiği mütalaada, siyasetçilerin “Kürdistan” diyerek “Kuracakları hayali ülkeden bahsettikleri” iddia edildi.

Mütalaada “niyet okuması” yapan savcı, Kobane eylemlerini “bir başkaldırı ve isyan provası” olarak değerlendirildi, çözüm sürecinde devlet bilgisi dahilinde Kandil’e yapılan ziyaretleri de suç kapsamında ele aldı.

Savcı mütaalasını açıkladı. Eski HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 36 ismin en az bir kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.

Mezopotamya Haber Ajansında yer alan bilgiye göre mütalaada mahkemede okunmayan kısımlar mevcutken ve UYAP sistemine yüklenmezken, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Bilgi Notu” kapsamında adliye muhabirlerine servis edildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir