İstanbul yeni metrosuna kavuştu: Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kayaşehir Metrosu açılış töreninde CHP’li İBB’ye sert tepki

Ulaştırma Bakanlığı, CHP yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesinin tamamlayamadığı Başakşehir – Çam ve Sakura Şehir Hastanesi – Kayaşehir Metro Hattı’nı hazır hale getirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, metro hattının açılış töreninde açıklamalarda bulundu.

“İstanbul bizim evimiz, yuvamız, gözbebeğimiz birilerinin ihtiraslarına bırakamayız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Uzunluğu 6,2 kilometreyi bulan metro hattımızın ülkemize, şehrimize, ilçemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Metro hattının İstanbul’a kazandırılmasında emeği geçen Bakanlığımızın, Bakanımızın, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. İstanbul’u demir ağlarla örme vizyonumuzu adım adım gerçekleştiriyoruz. Metro hattımızın ülkemize şehrimize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Biz İstanbul’a ve İstanbullulara aşığız. Biz İstanbul’u kimse kusura bakmasın birilerinin ihtiraslarına bırakamayız. Evimiz, yuvamız, gözbebeğimiz olan İstanbul’a karşı sorumluluklarımızın yerine getirmekten kimse bizi alıkoyamaz.

“İBB 3 yıldır tek bir çivi bile çakmadı”

Fatih’in emaneti olan bu güzel şehrin karanlığa sürüklenmesine seyirci kalamayız. Sorumluluklarımızın gereğini yerine getirmekten kimse bizi alıkoyamaz.

Nerede eksik, sıkıntı, ihtiyaç varsa müdahale ediyor; yapmaktan çekinmiyoruz. Asıl sorumlusu becerip devam ettiremediği için bu metro hattını büyükşehir belediyesi yapmadığı için bakanlığımız devraldı.

3 yılı geçti, bu büyükşehir belediyesi İstanbul’a bir çivi dahi çakamadı. Buna asıl dersi 2024’te İstanbul verecek. Şimdi 14 Mayıs’ta parlamento seçimlerinde bunlara dersi verecek.

Bu hat devraldığında ilerleme oranı yüzde 5’ti. Gece gündüz demeden çalışarak 24 ayda metro hattını açılışa hazır hale getirdi.

Kılıçdaroğlu’na ‘seccade’ tepkisi

Birileri seccadelerin üstüne ayakkabı ile basabilir bunları da iyi tanımak lazım. Kıblesi Kabe olmayanın seccadesi nereye bakar bilmiyorum.

İstanbul raylı sistem ağının yüzde 50’sinden fazlasını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız şehrimize kazandırıyor. Kimileri hizmet kimileri de sadece laf yapar.

Deprem bölgesindeki çalışmalar

Şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırmak için imkanlarımızı seferber ettik. Şimdiden 79 bin konut ve köy evinin yapım süreci başladı. Bunlardan 42 bininin temelini attık. Deprem bölgesinde 650 bin konut ve köy evi yapacağız. Bir yıl içinde 319 bin konut ve köy evini teslim edeceğiz.

“Togg’un teslimatlarına başladık”

Togg’un teslimatlarını başlattık. Bay bay Kemal ne diyordu? Hani bunun fabrikası diye dalga geçiyordu. Gemlik’e uğrayabilirsen, fabrikayı da görürsün. Bunları kime satacaksınız diye bizi topa tuttular. Azerbaycan Cumhurbaşkanı, değerli kardeşim İlham Aliyev’e gönderdik, bir tane de Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’e de göndereceğiz.

Uçak gemisi hazır

Pazartesi günü uçak gemimizi devreye alıyoruz, silahlı kuvvetlerimize teslim ediyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir