CANLI BLOG | İsrail ordusu ve Hamas arasındaki çatışmalar sürüyor; Gazze Şeridi’ndekilere evlerini terk etme çağrısı yapıldı

T24 Dış Haberler

Cumartesi günü Hamas’ın Gazze Şeridi’nden İsrail’e binlerce füze atması ve yüzlerce militanın İsrail’e sızmasına İsrail, Gazze’ye “Demir Kılıçlar Operasyonu”nu başlatarak karşılık verdi. İsrail, yaşananları “bir savaş ilanı” olarak değerlendirirken, Orta Doğu’da cehennemin kapıları bir kez daha açıldı.

İlk 24 saatte Hamas’ın saldırısı ve onu takip eden İsrail karşı saldırısı sonucunda İsrail ve Gazze’de yüzlerce kişi hayatını kaybetti. 

Çatışmaların 1. günü | Hamas, Gazze’den İsrail’e yüzlerce roket atarak “Aksa Tufanı” operasyonunu başlattı; Netanyahu “savaştayız” dedi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Hamas militanlarını kendi bölgelerinden çoğunlukla ittiklerini” söyledi. İsrail’in güneyinde İsrail kuvvetleri ile Hamas arasındaki çatışmalar pazar günü de sürüyor. 

“Hamas’ın saklandığı ve operasyonlarını yürüttüğü her yeri enkaza dönüştüreceğiz” diyen Netanyahu, Gazze’de yaşayan insanlara “Hemen şimdi oradan çıkın” dedi. Ancak Filistinlilerin blokaj altındaki Gazze’den çıkmaları için bir yol bulunmuyor. 

Çeşitli yayınlar, İsrail’in gece saatlerinde Gazze’ye birkaç saldırı düzenlediğini ifade etti. Netanyahu’nun emriyle İsrail, Gazze’ye elektrik ve doğalgaz sağlamayı bıraktı. 

Saldırılarda hayatını kaybeden İsraillilerin sayısı 300 olarak açıklanırken; Gazze’deki Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre karşı saldırılarda Filistinli 232 kişi hayatını kaybetti, bin 697 kişi yaralandı.

İsrail için en büyük endişelerden biri, Hamas tarafından kaçırılan vatandaşları. Hamas’ın ülkeye sızdıktan sonra rehin aldığı İsrailli sivil ve askerleri Gazze Şeridi ve etrafındaki kasabalara taşıdığı belirtildi.

İşte Filistin-İsrail çatışmalarının ikinci gününde dakika dakika son gelişmeler…*

09.03 | SON DURUM – İsrail ve Hamas güçleri, Hamas’ın cumartesi sızdığı noktalardan sekizinde çatışmaya devam ediyor.

İsrail ordu sözcüsünün pazar sabahı yaptığı açıklamadan öne çıkanlar:

– İsrail Savunma Kuvvetlerİ, güneyde Hamas’ın ele geçirdiği 22 bölgenin kontrolünü geri aldı.

– Hamas’ın sızdığı 8 noktada çatışmalar devam ediyor. 

– İsrailli yetkililer, “yavaş şekilde Gazze Şeridi ve çevresinde yaşayanları tahliye etmeye başladı” 

– İsrail’in “hala savaşta” olduğunu belirten sözcü, Lübnan’dan gelen saldırılara karşılık vermeye hazır olduklarını belirtti. 

07.38 | Sınır ötesi atış yapılmasının ardından İsrail, Lübnan’ı vurdu

İsrail ordusu, Lübnan’dan sınır ötesi havan topu ve roket atışı yapılan bölgeye topçu atışına başladığını bildirdi. Lübnan’dan yapılan atışı Hizbullah üstlendi. 

Ordudan yapılan açıklamada, “İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) topçuları şu anda Lübnan’da atışın yapıldığı bölgeyi vuruyor” denildi.

Yapılan açıklamada, “IDF, bu tür bir olasılık için hazırlık önlemleri almıştı. İsrail vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için gereken her zaman her bölgede faaliyet göstermeye devam edeceğiz” denildi. 

Reuters’a konuşan üç güvenlik kaynağı, Lübnan topraklarından yapılan atışta İsrail işgali altındaki Sheeba tarlalarında bir askeri pozisyonun vurulduğunu söyledi. 1967’den bu yana işgal altındaki olan toprakları Lübnan kendisinin kabul ediyor.

Lübnan’dan yapılan saldırıyı Hizbullah üstlendi. Yapılan açıklamada biri “radar üssü” olmak üzere üç noktanın vurulduğu belirtildi. 

06.59 | İsrail, polis karakolunu geri aldı

İsrail medyası, İsrail’in Gazze sınırı yakınlarındaki polis karakolunun kontrolünü tekrar sağladığını bildirdi. 

Hamas, cumartesi günü Sderot kasabasını basmış ve polis karakolunu ele geçirmişti.

05.30 | Netanyahu: İsrail uzun ve zorlu bir savaşlar karşı karşıya

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin’in sürpriz saldırısıyla başlayan cumartesi gününün ardından ülkesinin “uzun ve zorlu bir savaşla karşı karşıya olduğunu belirtti.

Cumartesi saldırılardan sonra yaptığı ilk açıklamada savaşta olduklarını söyleyen Netanyahu, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada İsrail ordusunun Hamas’ın kabiliyetlerinin tamamen yok edilmesi için var gücünü kullanacağını ve “Bu kara gün için intikam alacağını” söyledi. 

Netanyahu, “Bu savaş zaman alacak. Zorlu olacak” diye uyarıda bulundu.

“Hamas’ın saklandığı ve operasyonlarını yürüttüğü her yeri enkaza dönüştüreceğiz” diyen Netanyahu, Gazze’de yaşayan insanlara “Hemen şimdi oradan çıkın” dedi. Ancak Filistinlilerin blokaj altındaki Gazze’den çıkmaları için bir yol bulunmuyor. 

Netanyahu, pazar gününün ilk saatlerinde X platformu üzerinden yaptığı paylaşımda karşı operasyonun “ilk safhasının” bittiğini ve İsrail’in “kendi bölgesindeki Hamas militanlarının çoğunluğunu çıkardığını” ifade etti. Netanyahu, saldırının “tereddütsüz” devam edeceğini belirtti. 

04.05 | İsrail, Gazze’ye elektrik ve doğalgaz akışını kesme kararı aldı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’in Gazze’ye elektrik, yakıt ve gıda akışını durdurma kararı aldığını bildirdi. İsrail, cumartesi günü zaten Gazze’ye elektrik sağlamayı bırakmış, bölge karanlığa gömülmüştü.  

03.00 | Kamu yayıncısı: İsrail kasabasındaki rehineler kurtarıldı

İsrail kamu yayıncısı Kan, Ofakim kasabasında Hamas tarafından rehin alınanların kurtarıldığını duyurdu. Sosyal medyadan yapılan paylaşımda Hamaslıların öldürüldüğü ve üç İsrail askerinin hafif yaralandığı belirtildi.

01.54 | İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ndekilere evlerini terk etme çağrısı yaptı

İsrail ordusu, Hamas’a karşı saldırı hazırlığı içinde olduklarını belirterek Gazze’nin 7 farklı bölgesinde yaşayan Filistinlilere evlerinden ayrılıp şehir merkezlerine gitmelerini söyledi. İsrail ordusu, bölgeden ayrılmayı reddedenlere de sığınaklara gitme çağrısı yaptı. 

BBC’ye konuşan görgü tanıkları, onlarca ailenin evlerini terk ettiğini ve Birleşmiş Milletler okullarına sığındığını aktardı. 

1.16 | İsrail ordusu, çatışmalarda bir komutanının hayatını kaybettiğini duyurdu

İsrail, Nahal Tugayı komutanı Jonathan Steinberg’in, Kerem Şalom sınır kapısı yakınlarında çıkan çatışmada hayatını kaybettiğini duyurdu.


* Tüm gelişmeler TSİ verilmiştir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir