Buradan arsa alan veya arsa sahibi olan 5 kat kazanç elde edecek! Duyan bölgeye koşuyor

Konut fiyatlarındaki ciddi yükseliş, ev sahibi olmayı zorlaştırırken, vatandaşlar alternatif yatırım arayışına girdi. Bu arayış sonucunda, arsa ve tarla yatırımlarında dikkate değer bir artış yaşandığı gözlemleniyor.

ArsaVev Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Öztürk, son dönemde arsa talebinde önemli bir artış olduğunu belirtti. Öztürk, özellikle arsa yatırımının getiri potansiyelinin yüksek olduğunu ifade ederek, bazı bölgelerde bu yatırımın 5 kat kazanç getirdiğine dikkat çekti.

Firma olarak Türkiye’nin farklı bölgelerine yatırım yaptıklarını belirten Öztürk, alt yapısı hazır, imarlı ve hemen teslim edilebilen arsalar sunduklarını ifade etti.

İnsanların tapu sahibi olma isteğine de vurgu yapan Öztürk, bir araştırmalarında katılımcıların yüzde 87’sinin önümüzdeki 5 yıl içinde arsa yatırımı yapmak istediğini, yüzde 80’inin ise bu yatırımı konuta dönüştürmek istediğini belirtti.

Arsa yatırımının karlı olduğunu ancak bilinmeyen bir şeyi almaktan çekinildiğini belirten Öztürk, bu nedenle arsa yatırımlarına künye sistemi getirdiklerini açıkladı. Bu sistemle arsanın durumu, yapılacak evin metrekare büyüklüğü gibi detaylar önceden belirtiliyor.

Öztürk, özellikle 1915 Çanakkale ve Osmangazi köprülerinin etkisiyle, İstanbul’a kolay ulaşım imkanı olan bölgelerde arsa geliştirdiklerini ve bu bölgelerde talebin yükseldiğine işaret etti.

Pandemi, deprem korkusu ve konut fiyatlarındaki artışın arsa talebini artırdığına dikkat çeken Öztürk, arsa yatırımının konut alamama endişesini bir ölçüde hafiflettiğini ifade etti. Bugün 300 bin TL’ye bile imarlı arsa sahibi olmanın mümkün olduğunu belirten Öztürk, arsa fiyatlarının 5-6 milyon TL’ye kadar çıkabildiğini açıkladı.

Arsa fiyatlarının bölgelere göre farklılık gösterdiğini ifade eden Öztürk, “Çanakkale’de 600-700 bin, Beypazarı’nda 300-400 bin TL arasında değişiyor” dedi.

Talep nedeniyle arsa fiyatlarının yükseldiğini vurgulayan Öztürk, “Şu anda arsa almak için uygun bir zaman. Arz-talep dengesi, arsa fiyatlarını yukarı çekmeye devam ediyor. Konut talebi artarken, arsa ve tarla fiyatları da artış eğiliminde. Son 3 yılda arsa fiyatları konut fiyatlarını aştı. Özellikle Çanakkale bölgesinde arsa fiyatları 5’e katlandı ve döviz bazında yüzde 250 kazandırdı” şeklinde konuştu.

Öztürk, arsa yatırımının vatandaşlar için, kaparo dolandırıcılarına karşı dikkatli olma gerekliliğine de vurgu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir