14 Mart Tıp Bayramı Doktorlar Çalışıyor mu, Tatil mi? 14 Mart 2023 Hastane Randevuları İptal mi Oldu?

14 Mart Tıp Bayramı bu yıl Salı gününe denk geldi. Her yıl canla başla çalışan sağlık personellerini anma ve tebrik etme amacıyla kutlanan 14 Mart’ta, doktorların çalışıp çalışmadığı merak edildi. Randevu sisteminden hastane randevusu oluşturan vatandaşlar, doktorlarının izinli olup olmadığını araştırıyor. Peki 14 Mart Tıp Bayramı doktorlar çalışıyor mu? 14 Mart Tıp Bayramı doktorlara tatil mi, izinliler mi? İşte detaylar…

Her yıl 14 Mart’ta, sağlık çalışanlarının hizmet sorunlarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma günü düzenlenmektedir.

14 Mart Tıp Bayramı İlk Ne Zaman Kutlandı?

14 Mart Tıp Bayramı ilk kez 1919 yılında işgal altındaki İstanbul’da gerçekleşmiştir. Tıbbiye üçüncü sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliği ile, tıp okulu öğrencileri işgali protesto etme amacıyla toplanmıştır. O dönemin ünlü doktorları da kendilerine destek vermiştir. Daha sonrasında 14 Mart Tıp Bayramı, tıp mesleğine mensup insanların yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. 1967 yılı itibariyle ise yalnızca 14 Mart günü değil, 14 Mart’ı içine alan hafta boyu anmalar sürdürülmektedir.

14 Mart Tıp Bayramı Doktorlar Tatil mi? 14 Mart Bugün Doktorlar İzinli mi?

14 Mart Tıp Bayramı doktorlar için resmi bir tatil günü sayılmaz. Doktorların hastanede görevleri başında olması beklenir. Bazı tıp fakülteleri 14 Mart gününü tatil olarak kabul edebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir